Szakértők szerint a hazai kétéltűek pusztulásában szerepet játszhat a klímaváltozás, valamint a természetes vizekbe bejutó, több növényvédő és rovarirtó szer. Vagyis komplex vizsgálat derítheti ki a jelenség valamennyi okát. A zoológus hangsúlyozta, a békák fontos láncszemei az ökoszisztémának, és pusztulásuk arról vall, hogy környezetünk állapota aggasztó irányba változik.
1995 óta szervez tavaszi békementő akciót Baranyában a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület megyei szervezete. A telelőhelyekről a közeli tavakba igyekvő békák gyakran át kell keljenek forgalmas közutakon, s ilyenkor közülük sokat eltaposnak az arra haladó járművek. A mentés úgy zajlik, hogy a tavakhoz közeli utak mentén hálót feszítenek ki, ami megállítja a békákat.
Az egyesülethez kötődő környezetvédők összegyűjtik a hálóba gabalyodó kétéltűeket, és átviszik azokat a békák által célba vett tóba. Baranyában Orfűn és a Komlóhoz tartozó Sikondán hagyománya van a békamentésnek. A Duna-Dráva Nemzeti Park szakembereinek koordinálásával évenként megújuló mentés adatai arról vallanak, hogy vészesen fogy a békapopuláció.
A sikondai tónál kifeszített hálóban idén mindössze 165 béka akadt fenn. 2005 és 2010 között átlagosan hússzor ennyi békát vittek innen tóba a zöld aktivisták. Az orfűi tavaknál felállított terelőhálókban 670 békát találtak, pedig itt az ezredforduló utáni években a mentett egyedszám meghaladta a hatezret. Vagyis a korábbi állomány 90-95 százaléka kipusztult.
Az ország más területein is hasonló a tapasztalat.