A lucfenyő félék kiterjedt családjával Alaszkától Miskolcon át Új-Mexikóig a Föld számos pontján találkozhatunk, hazánkban azonban -hasonlóan több, mérsékelt égövi országhoz - a szakemberek szerint mára olyannyira veszélybe kerültek fajai a felmelegedés miatt, hogy hamarosan teljesen eltűnhet a magyar tájakról.
A G7 gazdasági magazin számolt be róla, hogy szakemberek kongatják a vészharangot: a nagy mértékű szárazság miatt nem termelnek gyantát a hazai lucfenyők, ezért az őket megtámadó szúk akadálytalanul tudják károsítani a fa állományát, ez pedig a lucfenyvesek fokozatos elhalásához vezet. A helyzet olyannyira komoly, hogy egyes hazai erdészeti szövetségi szakértők egyenesen arról beszélnek, a faj egyes típusaira konkrétan keresztet lehet vetni, mert csak mutatóba marad majd meg néhány példányuk Magyarországon.A hegyvidéki fenyvesek romantikus képét amúgy is elfelejthetjk hosszú távon, a hazai klimatikus viszonyok ugyanis egyre kevésbé megfelelőek ezen fajoknak.
De más fenyőfajok sincsenek biztonságban. A fekete- és erdeifenyőket gombák támadták meg az Egererdő területén. Gombafertőzés már korábban is sok fenyőt pusztított el Magyarország más tájain, a Keszthelyi-hegységben például az aszályok miatt legyengült feketefenyők mintegy kétharmada pusztult el 2013 környékén egy ilyen fertőzés miatt.
Ami az őshonos fafajú erdőket illeti, a kutatók között már most is konszenzus van arról, hogy a magyar középhegységek emblematikus fafajának számító bükk minden bizonnyal el fog tűnni Magyarországról a 21. század végéig.