Kell-e vigyázni a környezetünkre? Manapság ez már nem kérdés - sokkal inkább fontos kérdés, mit tehetünk a Földért mi magunk? A kisbabás élet sok esetben áll messze a környezetkímélettől, a legnagyobb szennyező ebben az életszakaszban a rengeteg használt pelenka. A szobatisztaság eléréséig átlagosan 4000-6000 szenyezett pelenkát kell kidobni, ami körülbelül egy tonna, szinte soha el nem bomló szemetet eredményez gyermekenként.
Ma már kevesen használnak igazi textilpelenkát a babapopsikra, a nagyanyáink, anyáink által használt darabok mára jócskán átalakultak: mosható pelenka-rendszerek, azokban székletfogó lapok és szárazontartó betétek alkotnak komplett szisztémát a babahigiéniában.
A használatuk mellett több érv szól, a legfontosabb nyilván a kevesebb hulladék. Tény, hogy a mosható pelenkák - a mosással kapcsolatos hatásokat is ideszámolva – 40 százalékkal kisebb kárt okoznak a környezetnek, mint az eldobható társaik. A mosipelusok belső, nedvszívó rétegei főként természetes anyagokból, pamutból, bambuszból, kenderből, időnként mikroszálakból készülnek, a külső rész pedig, amelynek célja, hogy megakadályozza a szivárgást, ugyanakkor hagyja lélegezni a bőrt, PUL anyagból, sőt mostanában gyapjúból vannak. Ezek a pelenkák meggyorsíthatják a szobatisztaság természetes folyamatát, sőt, a tapasztalatok azt mutatják, hogy sokszor fél évvel hamarabb lesznek az eldobható pelenkát használó gyerekek szobatiszták a nedvesség érzete miatt.
A magyar vásárló árérzékeny, így a pénzmegtakarítás is fontos, e téren a költségek is a mosható pelenkákat igazolják: míg eldobható pelenkára átlagosan 270 ezer forintot kell költeni az első három évben, addig „mosipelusból" körülbelül 120 ezer forint kiadást jelent, ha pedig több gyermek is születik a családban, többé egyáltalán nem kérdés, hogy melyik megoldás éri meg jobban – nemcsak a Földnek és a lelkiismeretünknek, hanem a pénztárcánknak is.