Az idős kora ellenére is elismerésre méltóan aktív természettudós, Sir Richard Attenborough új dokumentumfilmjében azt mutatja be, milyen változások történtek a globális természeti környezetben, pontosabban az állatvilágon belül a COVID-19 járvány kitörése óta. A film meglepő információkkal szolgál e téren.
Kihalt tengerpartok és üdülőhelyek - nyilván szomorú pillanatképek ezek a globális gazdaság és a kisebb társadalmak szempontjából, az érintett állatvilág azonban régen volt ennyire jó állapotban, mint éppen a 2020 márciusában a világ lezárásával járó pandémia során. A film rádöbbenthet bennünket, a körülöttünk lévő állatok micsoda képtelen elfojtásban tengődtek korábban - méghozzá éppen az ember erőszakos területhódítása és ipari tevékenysége miatt. És ide tehetjük a turizmust is, amely a világ sok területén okoz horribilis károkat a flórában és faunában.
A híres tudós szembesíti a nézőt pl. azzal, hogy mióta kevesebbet utazik és nyaral az ember, amióta eltűntek a turistahajók az óceánokról és megritkult a tengereken a nagyhajós közlekedés, a bálnák végre hallják egymást a víz alatt, így nagyobb távolságra is el merik engedni a borjaikat és sokkal nyugodtabban tudnak táplálkozni. Továbbá most, hogy nincsenek ott a fürdőző emberek, sokkal több teknős tudott a homokos tengerpartokon tojást lerakni, biztonságosan kikelni és eljutni a tengerbe.
A vírus ugyan elsöpörte az emberiség korábbi életét, de láthatóvá tett a világból rengeteg olyan dolgot, amelyet évtizedekig nem volt lehetőségünk észrevenni. A levegő tisztulásával a Nepálban élők például azt tapasztalták, hogy a városokból is meg tudják figyelni látcsöveikkel a himalaja gerincvonulatait - amit az ipari szennyeződés miatt szinte átláthatatlan levegő hosszú évek óta eltakar előlük.
Hihetetlen, de kiderül: minden élőlény boldogabb az ember nélkül...
Az április 16-án bemutatott filmet az AppleTV-n lehet megnézni, íme az előzetes: