A két fiatal és kreatív anyagmérnök, Tamási Kinga és Borsodi Eszter a miskolci egyetemen ismerkedett meg. Kiderült, hogy ők ketten hatékonyan tudnak együtt dolgozni: hasonló az értékrendjük, elkötelezettek a környezetvédelem iránt, képesek egymást inspirálni. Kinga az anyagkísérletek szakmai vezetője, Eszter pedig − akinek közgazdász diplomája is van – gazdasági tapasztalataival is segítheti a közös munkát. PLAnt nevű startup ötletükkel nemrégiben egy versenyen különdíjat nyertek.
Az ötlet lényegét a megmérettetésen a témavezető, Tamási Kinga ismertette: ígéretes anyagkísérleteik középpontjában a kávézacc hasznosítása áll. Ennek alapján dolgoznak tovább azóta is a Miskolci Egyetem Kerámia- és Polimermérnöki Intézetében. Ott vizsgálják, tesztelik az általuk kifejlesztett anyagot, ami a kávézacc és a politejsav (PLA) házasításából született
A kávézaccot használják a háztartásokban is: például természetes tisztítószerként, de a növények földjébe keverve is jó szolgálatot tesz.
− A kávézacc nagyon értékes − és elhanyagolt − nyersanyagforrás, sok mindenre jó. Az alapötlet egy közös kávézásnál született: kössük össze a kellemeset a hasznossal, a szakmánkat a kávé iránti rajongásunkkal! Manapság egyfelől diadalútja van a természetes (vagy annak látszó) anyagoknak, ám közben pazarló az életmódunk. Elvégre a kávézaccot is kidobják. Miután rátaláltunk, már csak az alappolimer volt kérdéses. Végiggondoltuk, mit szeretnénk elérni, így jutottunk el a politejsavhoz. De dolgozunk keményítővel és különböző magvakkal is. Akadtak hasonló törekvések a világban, kávézacc felhasználásával Németországban kávéscsésze, Amerikában cipőtalp, az Egyesült Királyságban csempe készült. Ám termékek ára igen magas, ezért úgy gondoltuk: az általunk megálmodott tárgyakat mi magunk készítjük el – mondták a ZIP Magazinnal az anyagmérnökök.
Úgy tervezik, a miskolci, illetve a városkörnyéki vendéglátóhelyeken gyűjtik össze a zaccot: kerékpárokkal − hogy minél alacsonyabb karbon-lábnyomot hagyjanak. A tárolást most még megoldják az egyetemen, de − ha bővíteni kell az alapanyagfelhasználást – ezt újra kell tervezni. A kávészemcsék mérete eltérő lehet, kérdés, miként befolyásolja ez az anyag természetét?
− Minél kisebb a kávézacc töltőanyag mérete, annál könnyebben elegyedik az alapmátrixszal, a PLA-val, annál homogénebb és jobb mechanikai tulajdonságokat kapunk. De − ha az esztétikai szempontokra is figyelünk −, érdemes nagyobb szemcsefrakciókat alkalmazni, mert úgy látványosabb a termék: hiszen annak szerintünk nem csupán praktikusnak, dekoratívnak is kell lennie.
Művészi vénájuk erős, ezért egy idő után úgy gondolták, egyedileg gyártott tárgyakat hoznak létre. A lakberendezés felé fordultak: most alakítják ki a portfóliójukat, de már elkészültek saját tervezésű és kivitelezésű – függő és asztali − lámpabúráik első, dekoratív prototípusai.
− A 3D nyomtatási technológia − amivel dolgozunk −, az egyik legkörnyezetkímélőbb gyártási módszer, alacsony széndioxid kibocsátással és energiafelhasználással. Persze, közben tanulunk, fejlődünk mi is. Hamarosan indul a blogunk, − #tudatoskornyezettudatlansag −, de a tapasztalatainkat a fiatalabbak oktatásába is beépítjük.