Mikor 2015-ben, a Párizsi Klímaegyezmény konferenciájának előeseményeként fiatalok egy csoportja spontán demonstrációt tartott, valószínűleg még senki sem gondolta, hogy négy év múlva, 2019-ben az Év szavává választják azt, amit ők, az érzéseik és kétségeik kifejezéseként éppen csinálnak.
Hazánkban is választottak nemrég Év madarát, Év halát, megvan az Év növénye és még egy sor kiválasztott az adott esztendőből, sokszor egyfajta társadalmi konszenzus eredményeként. Máskor viszont egy fogalomnak, vagy eseménynek van olyan vetülete, amelynél fogva beírja az utóbbi magát az emberiség jelenlegi történelmébe. Érdekes amúgy, hogy az utóbbi három évben szintén vagy környezetvédelmi szempontú vagy a fiatalokhoz kötődő kifejezést választottak a nemzetközi porondon az Év szavává, 2018-ban a műanyagzacskók egyre inkább markánssá váló kivonását célzó kampányoknak köszönhetően a single-use lett az Év szava, míg egy évvel korábban, 2017-ben a youthquake-t választotta annak az ezt minden esztendőben koordináló Oxford Dictionary.
A youthquake bonyolult jelentéstartalmú dolog, egyetlen magyar szó egyelőre nincs is rá, azt írja le, hogy az új generációk (jellemzően a Z) ízlésvilága és igényszintje alapjaiban változtatja meg a fennálló - elsősorban politikai - rendet.
A 2019-es klímasztrájk a megelőző években valóban megerősödött a rendszeres és bolygószerte történő akcióknak és tüntetéseknek köszönhetően, így tavaly már világszerte hatmillióan csatlakoztak a kezdeményezésekhez a Global Week for Fortune keretében.