Bár a több mint két hónapos koronavírus-karantén után lassan nyitnak az országok és a megszokott életritmusunk is visszatérhet, még mindig sokan tartózkodnak a korábbinál többet az otthonukban. Az év első harmadában a szolgáltatóktól érkező elszámoló számlák viszont okozhatnak meglepetést, a kimutatásokban magasabb fizetnivalókat találhatunk majd. Hogyan kalkulálhatjuk ki, hogy az ezekben a hetekben intenzívebben használt elektromos eszközeink mennyivel fogyasztottak többet? És mennyi energiát vettünk ki a "közösből" mi magunk?
Kezdjük a legegyszerűbbel: a villanyt mindannyian kapcsolgatjuk, megy a mosógép (akár napjában többször), órákat ülönk a bekapcsolt tévé, számítógép előtt. Az elektromos áram terén mért fogyasztás (kWh) azt írja le, hogy az adott készülék mennyi energiát fogyaszt 1 óra alatt. Az energiafogyasztás (kWh) és az áramár szorzata adja meg hogy mennyibe kerül számunkra az adott készülék üzemeltetése az adott időtartamon keresztül.
Egyszerűsítve mondhatjuk azt, hogy egy 1 kW-os készülék (pl. hősugárzó, kisebb klíma, fagyasztó) egy egész napon át történő működtetése 1.000 forintba, egy órai működtetése átlagos áramárakkal számolva 50 forintba kerül.
Soknak találjuk? A csökkentéshez az Energiaoldal szerint három úton kezdhetünk hozzá:
1. Általában csökkentsük a fogyasztásunkat. Elsősorban például a pazarló fogyasztás megszüntetésével (túl melegre állított fűtés, feleslegesen égő lámpa, stb.) kényelmi szintünk nem csökken, viszont akár jelentős megtakarításunk keletkezhet a kisebb energiaszámlákon keresztül, lásd Kisnagy családot.
2. Változtassunk fogyasztói szokásainkon. Hozzászokás esetén szintén nem jelent kényelmi szint csökkenést, amennyiben bizonyos energiatakarékos életvitelhez szoktatjuk magunkat, amely szinte minden esetben egészségesebb is.
3. Energiamegtakarító beruházások. Lehetnek kis értékű beruházások (pl. LED lámpák vásárlása) vagy nagyobbak (pl. energiatakarékos mosógép) vagy egészen nagyok (napkollektor rendszer), amelyekkel mind jelentős energiamegtakarítás érhető el. Hogy megéri-e, arról keresd a cleversavers elemzéseit.
A portálon megtaláljuk a háztartásokban fellelhető szinte összes fajta elektromos eszköz fogyasztási mutatóját (egy napra kiszámolva).