Anyagáramokra vetített nemzetközi és hazai kitekintőink sorában ezúttal a papírhulladékot vesszük górcső alá. Amikor 2020 elején megkerestük ez ügyben a piaci szereplőket, akkori nyilatkozóink jóval pesszimistább hangot ütöttek meg a témában – ami, tekintve, hogy egy, a piacot teljesen átrajzoló pandémiás helyzetben kellett megoldásokat találni, nem is egy ágazati problémára. Az év vége felé közeledve most ismét rátekinthetünk a témára az ágazati szereplők segítségével, négyen vállalták, hogy megvilágítják a most tapasztalható helyzetet, és elmondják, cégük hogyan éli meg ezt 2021 második félévében.
Nagy Bálint ügyvezető igazgató, Asco Hungaria Nagykereskedelmi Kft.:
– Alapvetően nyilván a járványhelyzet határozta meg az elmúlt évnek és az ideinek is a piaci tendenciáit. A járvánnyal lényegében teljesen megállt a piac, s ezt egy igen erős „visszapattanás” követte, s ez a papírhulladék világpiaci árának drasztikus emelkedését hozta magával. Az ár jelenleg is soha nem látott magasságban van. Ez egyfelől jó lehetne, de valójában mégsem, mert a jelenség rettentően kiszámíthatatlanná teszi a gazdálkodást egyik hónapról a másikra. Bonyolítja a készletezést is: ha valaki „bevásárol” az egyik hónapban, nem lehet kalkulálni, mit hoz a következő hónap. Nehéz követni a folyamatokat, ráadásul ez egy fenntarthatatlan tendencia, mert most már a hullámkarton hulladékoknak az ára is közelíti a 200 eurós árat, holott a tízéves trendben átlagosan 100 euróval lehetett számolni. Ez nagyon megnehezíti a tervezést a piac szereplői számára, akik az ipari-kereskedelmi papírhulladék nagy részét visszagyűjtik, bőven felülteljesítve ezzel az eu-s irányelveket.
– Az ár emelkedése tehát nem hozott minket jobb helyzetbe. A mi cégünk közel 20 papírgyárral dolgozik együtt, és folyamatosan szállítunk exportra is, mi a diverzifikálással próbáljuk a kockázatot szétteríteni és az extrém ármozgásokat kiküszöbölni. Ennek köszönhetően a szállításainkat és a szolgáltatásainkat is fenn tudtuk tartani.
Rónavölgyi Endre kereskedelmi Igazgató, Fe-Group Invest Zrt.:
– Összességében 2021 jól indult a papírpiacon. Az árazás dinamikusan emelkedett szinte minden visszanyert papírminőségre. Kína piacról való kilépésétől sokan tartottak, de ez nem következett be, és a kereslet – a dobozok száma, amire az embereknek szükségük volt – nem változott.
A globális papírtermékek piaca 2021-ben várhatóan 8 százalékos növekedést fog elérni. A papírgyárak a világ minden tájáról folyamatosan több nyersanyagot igényelnek. Egész évben erős volt a kereslet. Folyamatosan újabb kapacitások jönnek létre, ami segít tartani az árakat.
A papír csomagolóanyagok könnyen újra felhasználhatók és újrahasznosíthatók más anyagokhoz, például fémekhez és műanyagokhoz képest. Ez az oka annak, hogy a papírcsomagolást tekintjük a csomagolás leginkább környezetbarát és leggazdaságosabb formájának. A rugalmas papírcsomagolás iránti növekvő kereslet a műanyag környezetre gyakorolt káros hatásaival kapcsolatos fogyasztói tudatosság növekedése miatt hozzájárul a papírcsomagolási ágazat növekedéséhez.
Tekker Tamás környezetvédelmi és szolgáltatási igazgató, BIOKOM Nonprofit Kft.:
– A papírhulladékok piaca 2021. második félévében stabilitást mutat. A nyári időszakban a gyűjtők, előkezelők folyamatos papírgyári kereslet és stabil, a korábbi évek színvonalához képest magas árak mellett folytathatták tevékenységüket. A kiváló minőségi kategóriák – amelyek értéke szintén emelkedést mutat – hasznosítóknál történő elhelyezése sem okoz az idei évben a begyűjtőknek problémát. A nyár második felében a környező országok gyárai az árak kismértékű csökkentésével próbálkoztak, de a közép-európai piacvezető hasznosítók nem csatlakoztak ehhez az irányzathoz, így szeptemberre magukkal húzták az alacsonyabb nyersanyagárakkal számolgató versenytársakat is.
Az általános minőségi kategóriák felvásárlási árainak jelenlegi színvonala ösztönzőleg hat a kisebb, a 2020. évben kialakult papíripari helyzetben már a tevékenység felhagyását is fontolóra vevő begyűjtők aktivitására.
Az idillinek tűnő helyzetet a fuvareszközök nyáron kialakult hiánya árnyalta valamennyire, de őszre remélhetőleg megfelelő mennyiségű kamion is elérhető lesz. Új hazai piacbefolyásoló tényezőként megemlíthetjük az NHKV limitárakat is, amelyek számítási logikáját a piaci szereplők nem értik, így a szerződéses kockázatok miatt az árak kialakítását nem befolyásolják.
A papírgyárak előrejelzése alapján 2021. végéig a jelenlegi magas szinten maradhat a különböző hulladék-minőségek iránti kereslet, így a hátralévő hónapok gazdálkodása jól tervezhetővé válik.
Zrupkó Gábor kereskedelmi vezető, Hamburger Recycling Hungary Kft.:
– Kínálati oldalon bizakodásra ad okot, hogy a 2020 március óta „parkolópályán” lévő iskolai papírgyűjtéseket most nagyobb eséllyel lehet megszervezni. A szakma reménykedik az eredményes őszi akciókban, ami mindig jó alapot ad egy erős második félévnek a papírhulladék-kibocsátás terén. Szintén javítja az év végi kilátásokat a várható karácsonyi hatás: a növekvő vásárlási kedv hagyományosan sok csomagolási hulladékot generál.
Ami a keresletet illeti, a papírgyáraknak ez idő tájt nagy szükségük van az alapanyagra a hullámalappapír gyártásához, a bővülő igények pedig áremelést generálnak: szeptemberben sor is került egy 10 százalékos növekedésre. Ipari fronton a termelő és a kereskedő cégek „elővásárlásba” kezdtek, felkészülve az év végén szokásos 1,5-szeres élelmiszereladásokra. Közben az egyszer használatos műanyagok július 1-től bevezetett tilalma is fokozza a papírcsomagolások – mint elsődleges alternatívák – iránti keresletet.
Érdemes megemlíteni az online áruházak rohamosan bővülő forgalmát is, ami ugyancsak egyre több csomagolási anyag felhasználását hozza magával. A „doboz a dobozban” elv miatt mindez a közszolgáltatói hulladékmennyiség terén is érezteti hatását.
Sajnos ezen a hektikusan változó piacon a papírhulladék-begyűjtőknek úgy kell helyt állniuk, hogy évről évre kevesebb ITM-támogatás jut nekik. A tervek szerint 2023. 07. 01.-től induló új rendszer miatt versenytársaink nagy része jövőkép hiányában minimalizálja beruházásait, és tevékenysége befejezésén gondolkodik. A Hamburger Recycling Hungary Kft.-nél viszont továbbra is azon dolgozunk, hogy az új kihívások közepette is a hazai újrahasznosító ágazat meghatározó, stabil szereplői legyünk.
Az írás elején jelzett 2021 eleji cikkben szerettük volna megszólaltatni az illetékes tárca szakemberét is a témában, de konkrét válaszokat megkeresésünkre nem kaptunk, akkor annyit jelzett az Innovációs és Technológiai Minisztérium sajtóosztálya, hogy a minisztérium „értékeli a kialakult helyzetet, s hamarosan kialakítja álláspontját a nemzetközi szinten is felmerült kérdésben, ezért részletesebb tájékoztatást csak ezután adhat.” Nos, e ponton azóta sem történt előrelépés, a tárca véleménye mindmáig nem érkezett meg a témában…
(A cikk eredetileg a Zöld Ipar Magazin 2021. októberi számában jelent meg nyomtatásban.)